Haftalık Değerlendirme (03-07 Mayıs) ve Olası Senaryolar (10-12 Mayıs)

Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

  • Sentiment 03 – 07 Mayıs haftasına girerken; 30 Nisan’da, Sentiment 4.29 seviyesinde; pozitif bir görüntü ile kapatmıştı.
  • İki senaryomuzda bu pozitif görüntünün devam edeceği öngörüsünde bulunmaktaydı. Aralarındaki tek fark yükseliş ivmesi hız farkıydı.
  • Olumlu senaryomuzda öncelikle 5.20 ve 5.80 dirençlerinin geçileceği ve 6.20’lere kadar uzanacak bir hareket öngörüyorduk.
  • Nötr-Olumlu Senaryoda ise 5.20-5.80 hattını yine göreceğimiz ama geçemeyip daha yatay bir banda  oturacağımız bir öngörüde bulunmuştuk.
  • İki Senaryo’yu geçersiz kılacak olay 3.30 seviyesinin aşağı kırılması olacaktı.

Günlük Sentiment Momentum’un pozitife geçmesi ve Sentiment’te uzun süreli düşen trendin yukarı kırılması bizi olumlu hareketin devam edeceği konusunda net olarak umutlandırmıştı.

Kırılgan  bir dönemden çıkıyor olmamızdan dolayı Sentiment’te 4.00-4.50 hattı ve 3.30 destekleri aşağı hareketlenmelerde en önemli gördüğümüz seviyeler idi. Bunları görmeden pozitif hareket öngörümüzden vazgeçmeyecektik.

Özetle pozitif tonu çok belirgin ve bir dip dönüşü hareketi ile aynı karaktere sahip bir haftaya girdiğimizi net bir dille ifade etmiştik.

Sentiment 30 Nisan tarihini 4.29 seviyesinde kapatmıştı.

03 Mayıs tarihinde Sentiment tarafında beklentimize paralel çok hızlı bir yukarı hareket gördük. Aradaki 5.20 ve 5.80 dirençleri çok hızlı geçildi ve 03 Mayıs’ı 6.65 desteğinin hemen üzerinde kapattık.

04 Mayıs’ta ise açılışta 7.04 direnci geçilemeyince Sentiment’te 5.80 desteğine kadar hızlı bir düzeltme ile karşılaştık. (bu da önceki gün yaşanan sert hareket dolayısıyla sağlıklı bir düzeltme hareketi oldu)

Sentiment’te 05 Mayıs tarihinde açılış sonrası bir geri çekilme görünse de hızlıca tekrar 5.80 desteği üzerine atarak, bu seviye de tutunma gördük.

06 Mayıs tarihinde Sentiment’te 6.20 direnci üzerinde tutunamasak da , 5.80 desteğinin de aşağı kırılmadığı sıkışık bir görüntü ile geçti.

Haftanın son gününde ise bu sıkışmanın sonucu olarak 5.20 desteğine kadar bir iğne bar gördük. Sonrasında başlayan yukarı hareket ile de haftayı (yine 6.20 direncini yine geçemesek de) 6’lı seviyelerde pozitif bir görüntü ile kapattık.

Bu haftanın önemli olaylarından birisi, Sentiment’te düşenin kırılması ile haftanın başında 7’li seviyelere kadar devam eden sert hareket oldu.

Aynı şekilde Günlük Sentiment Momentum tarafında da bütün hafta mavi barların devam ettiğini gördük.

Haftanın devamında endeks pozitif bir görüntü vermekle birlikte 5.80-6.20 arası sıkışık bir bant’ta kalmamız ise ikinci yükseliş dalgasının başlaması konusunda ufakta olsa bir şüphe uyandırmakta.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında bütün hafta boyunca 03-07 Mayıs arasında pozitif mavi barların devam ettiğini gördük. Benzer şekilde endeks tarafında da bütün hafta olumlu görüntü devam etti. Bist 100 tarafında haftalık yükseliş 43 puan oldu.

Saatlik Sentiment tarafında 03 Mayıs’da pozitif hareketin başladığını gördük. Bu toparlanmanın saatlik olarak tep noktası 03/05 kapanış barı ile 04 Mayıs’ta açılış barları oldu.

Bu noktadan başlayan saatlik geri çekilme ise 05 Mayıs açılış barına kadar devam etti. Sonrasında başlayan yükseliş hareketi ise 06 Mayıs 15:00 barına kadar sürdü. Buradan sonra ise döngüde pozitif saatlik barlarda kaldığımız bir süreç gördük.

07 Mayıs 14:00 barında aşağı atılan iğne bar ile kırmızı tarafa geçsek de toparlanma çok hızlı gerçekleşti. Ve haftayı pozitif Saatlik barlarda kapadık.

Saatlik Sentiment’te dikkat edilecek diğer nokta, düşüş trendi içerisinde yaşadığımızın tersi bir hareket ile karşılaşmamız oldu.

Yüksek kırmızı momentum barlarının hepsi net dip bölgeleri olarak çalıştı. Saatlik tarafta bu kırmızı barların saatlik dip olarak çalışması yine düşüşte bütün yüksek mavi barların tepe olarak çalışması durumunun tersi olarak görülebilir.

Günlük Sentiment Momentum’un olumlu hareketlerinde, Saatlik dip noktaları (yüksek eksi momentum seviyeleri) iyi giriş seviyeleri olarak görülebilir.

Bu hafta da geçen haftaya benzer bir şekilde öncü momentum barlarının (Aşağıdaki küçük daireler) etkin bir şekilde çalıştığını gördük. Döngüsel hareketleri yakalama fırsatlarını vermiş oldu.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Web.zephlex.com üzerinden gelen mesajların pozitif, negatif ya da nötr olup olmadığını takip edebilme şansına (mesaj kutularının yanındaki renkler) sahipsiniz.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından geçen haftaki gibi kısmi olumlu bir görüntü ile başlıyoruz. Günlük Sentiment Momentum’da mavi barların devam etmesi ve Sentiment’in 6’lı seviyelerde kapatmış olması Bayram tatili sebebiyle kısa sürecek haftada olumlu hareketin devam edebileceğine dair işaretler vermekte.

Özellikle ana desteklere yine de dikkat edeceğimiz bir hafta olacak. Bu seviyelerin tepe olma işaretleri vermesi durumunda, ana desteklerin kırılması ve geri çekilme hızının artabileceğini unutmadan hareket edeceğiz.

Sentiment açısından bu hafta öncelikli izleyeceğimiz seviyeler 5.20, 5.80 ve 6.20 olacak

Aşağıda ise öncelikle 5.20 desteğini takip edeceğiz. Bu destek son dip olması sebebiyle aşağı kırılması durumunda olumlu görüntünün bozulacağı bir aksiyon yaratabilme potansiyeline sahip.

Yukarıda ise özellikle 7’li seviyeler geçilmesi durumunda çok güçlü bir alım dalgası yaratabilir.

İlk Senaryomuzda POZİTİF görüntünün devam edeceğini öngörüyoruz. Cuma günü başlayan pozitif hareketin devam etmesi durumunda hızlıca yine 7’li seviyelere gelebiliriz.

Bu hafta zorlayıp geri döndüğümüz bu dirençte kısa süreli geri çekilmeler olası. Ama bu senaryo da 7’nin yukarı kırılıp 7.80 direncine yakın seviyelerde kapanış gerçekleştirebiliriz.

Bu senaryo dip dönüşü senaryosunun devamıdır. Sentiment’te güçlü yükselişin bu yüzden devam edeceğini varsaymaktadır.

Günlük Sentiment Momentum tarafında mai barların devam etmesi ile de bu sürecin desteklenmesi beklentilerimiz dahilindedir.

5.20 altı hareketler bu senaryoyu geçersiz kılacaktır.

Senaryo 2’de kısa haftada bir tepe görüntüsü oluşması ile geri çekilmenin başlanması olası. Özellikle 5.20-4.50 hattının aşağı kırılması yeni bir zayıflama hareketi başlatabilir. Hafta kısa olduğu için bu hareketin 4’lü seviyelerin altına sarkmasını beklemeyiz ama görüntü de ciddi bozulma yaratabileceği şüphesiz.

Senaryo 2’yi takip etmemiz de ki sebep, yapı olarak son iki tepe noktası karakterine de benzerlik göstermesidir. Özellikle ortalamaların aşağı kesmesi durumunda bunu bütün platformlarımızda da paylaşacağız.

Senaryo 2 için göz ardı etmememiz gereken bir durumda PPK toplantıları sonrası oluşan genel trendimiz. 2021 yılı boyunca bütün PPK’lar sonrası benzer bir sürecin yaşanması, bu durumu haftaya bakarken unutmamız gerekenler arasına eklememizi sağlıyor.

Pozitif hareketin alt bandı bize göre 5.20 seviyesi olmuştur. 5.20 altı hareketlerde Senaryo 2’ye geçiş yapmamız olası. Son tepe olan 7.00 seviyesi üzerinde ise ikinci ve daha güçlü bir alım dalgasına dönüş yapabiliriz. Bize göre ağırlıklı olarak pozitif görüntü ağır basıyor. Ama biraz önce bahsettiğimiz şekilde olumsuz senaryo’yu göz ardı etmiyoruz.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

  • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
  • deneyimlerimizi paylaşmak
  • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size özel paketlerimizi incelediniz mi?
This is default text for notification bar