Haftalık Değerlendirme (10 -12 Mayıs) ve Olası Senaryolar (17 – 21 Mayıs)

Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 • Sentiment 10 – 12 Mayıs kısa haftasına girerken; 07 Mayıs’ta, 6.15 seviyesinde; kısmi pozitif bir görüntü ile kapatmıştı.
 • İki senaryomuzdan pozitif olan 7’li seviyelere bir hareket öngörüyorken; negatif olan 5.20 desteğinin kırılması ihtimalini işlemekteydi.
 • Haftanın bayram tatili sebebiyle kısa olması; tatil öncesi risk azaltma eğilimlerinin de etkisi dolayısıyla Pazartesi pozitif başladığımız gün sonrasında geri çekilmeler gördük.
 • Dolayısıyla hem 7’nin yukarı geçilmediği ama 5.20’nin de aşağı kırılmadığı bir haftayı geride bırakmış olduk.

 • Bu hafta bir önceki hafta paylaştığımız Senaryo’ları aynı şekilde takip edeceğimiz bir hafta özelliği taşımakta.
 • 5.20 bir önceki dip seviyesi ve 7.00 bir önceki tepe noktası piyasanın yön konusunda kararı vereceğimiz seviyeler olacak gibi görünmekte.
 • Genel olumlu görüntüye rağmen olumsuz bakışı göz ardı etmiyor olmamız; Hem 2021 PPK sonrası yaşadığımız rutinler; hem de son iki tepe hareketine benzer bir karakter gösteriyor olmamızdan kaynaklanıyor.

 • Sentiment 07 Mayıs tarihini 6.15 seviyesinde kapatmıştı.
 • 10 Mayıs tarihinde Sentiment tarafında beklentimize paralel yukarı hareket gördük. 6.83 seviyesi bu noktada yeni tepe seviyesi oldu ve geri çekilme başladı. Özellikle 7’li seviyeleri görmemiş ve yeni tepe yapmamış olmamız negatifti.
 • 11 Mayıs’ta hızlıca 5.80 desteğine çekildik. Ve sonrasında burası da aşağı kırılınca 5.20 desteğinin hemen üzerinde 5.39 seviyesine kadar çekildik. 12 Mayıs’ta bu seviyeden genel tepki ile haftayı 5.53 seviyesinde kapattık.

Bu haftanın önemli olaylarından birisi, Ortalamaların aşağı kesmesi oldu. Bu negatif kesişme olumsuz görüntüyü güçlendiren bir görüntü oluşturdu. En son 26/04 ‘de pozitife dönmüştü.

Günlük Sentiment Momentum tarafında ise bütün hafta mavi barların devam ettiğini gördük.

Haftanın kısa karakteri yine de net bir görüntü vermekten uzaktı.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında bütün hafta boyunca 10-12 Mayıs arasında pozitif mavi barların devam ettiğini gördük. Endeks tarafında ise yatay bir görüntü vardı.

Saatlik Sentiment tarafında 07 Mayıs’ta başlayan pozitif Saatlik Hareketin 10 Mayıs’ta devam ettiğini gördük. Sonrasında 10 Mayıs öğleden sonra mavi barlar güçsüzleşmeye başladı.

Bu noktadan başlayan saatlik geri çekilme ile 11 Mayıs açılış barında kırmızı bölgeye geçtik. Sonrasında ise bütün yukarı ataklar mavi bölgeye geçemeden sonlandı ve haftayı Saatlik Sentiment açısından negatif bir görüntü ile kapatmış olduk.

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Web.zephlex.com üzerinden gelen mesajların pozitif, negatif ya da nötr olup olmadığını takip edebilme şansına (mesaj kutularının yanındaki renkler) sahipsiniz.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından karasız bir görüntü ile başlıyoruz. Günlük Sentiment Momentum’da mavi barların devam etmesi olumlu iken ve Sentiment’in 7’li seviyelerden yeni tepe yapamadan geri çekilmiş olması olumsuz bir görüntü vermekte.

Özellikle ana desteklere yine de dikkat edeceğimiz bir hafta olacak. Son dip seviyesi olan 5.20 çok kritik bölge olarak haftanın en önemli seviyesi konumunda.

Sentiment açısından bu hafta öncelikli izleyeceğimiz seviyeler 5.20, 5.80 ve 6.20 olacak

Aşağıda ise öncelikle 5.20 desteğini takip edeceğiz. Bu destek son dip olması sebebiyle aşağı kırılması durumunda olumlu görüntünün bozulacağı bir aksiyon yaratabilme potansiyeline sahip.

Yukarıda ise özellikle 7’li seviyeler geçilmesi durumunda çok güçlü bir alım dalgası yaratabilir.

İlk Senaryomuzda POZİTİF görüntünün devam edeceğini öngörüyoruz. Buna göre 5.20 desteğini tutunması ile yukarı hareketlenme sonucu önceki tepe seviyelerinin yukarı kırıldığı bir süreç yaşanabilir.

İki haftadır zorlayıp geri döndüğümüz bu dirençte kısa süreli geri çekilmeler olası. Ama bu senaryo da 7’nin yukarı kırılıp 7.80 direncine yakın seviyelerde kapanış gerçekleştirebiliriz.

Bu senaryo dip dönüşü senaryosunun devamıdır. Sentiment’te güçlü yükselişin bu yüzden devam edeceğini varsaymaktadır.

Günlük Sentiment Momentum tarafında mavi barların devam etmesi ile de bu sürecin desteklenmesi beklentilerimiz dahilindedir.

5.20 altı hareketler bu senaryoyu geçersiz kılacaktır.

Senaryo 2’de geçtiğimiz hafta yaşanan 7’li seviyelerin geçilememesi durumunu göz önünde bulundurarak geri çekilme varsayımı ile yazıyoruz.

Bu düşük tepe durumunu daha önceki bir iki örnekte de yaşayarak görmüştük. Eğer ki haftayı tamamlasaydık bu konuda daha net bir görüntü sahibi olurduk. 5.20 aşağı kırıldığı bir durumda 2.40’ları görebilecek bir geri çekilme bile olası olabilir.

Geçen hafta «Senaryo 2’yi takip etmemiz de ki sebep, yapı olarak son iki tepe noktası karakterine de benzerlik göstermesidir. Özellikle ortalamaların aşağı kesmesi durumunda bunu bütün platformlarımızda da paylaşacağız» demiştik. Bu hafta bu negatif kesişme gerçekleşmiş oldu.

Senaryo 2 için göz ardı etmememiz gereken bir durumda PPK toplantıları sonrası oluşan genel trendimiz. 2021 yılı boyunca bütün PPK’lar sonrası benzer bir sürecin yaşanması, bu durumu haftaya bakarken unutmamamız gerekenler arasına eklememizi sağlıyor.

Pozitif hareketin alt bandı bize göre 5.20 seviyesi olmuştur. 5.20 altı hareketlerde Senaryo 2’ye geçiş yapmamız olası. Son tepe olan 7.00 seviyesi üzerinde ise ikinci ve daha güçlü bir alım dalgasına dönüş yapabiliriz. Şu anda geçen haftaya göre daha kararsız bir görüntü mevcut. Kırılganlık artarsa dikkatli olunmalı.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

 • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
 • deneyimlerimizi paylaşmak
 • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size özel paketlerimizi incelediniz mi?
This is default text for notification bar