Haftalık Değerlendirme (24-28 Mayıs) ve Olası Senaryolar (31 Mayıs – 04 Haziran)

Sentiment Algo

Herkese merhaba, artık rutin hale gelen haftalık değerlendirme yazımız ile tekrar karşınızdayız.

Bu hafta da önce ki hafta senaryolarımızdan hangisine yakın bir yol izlendiğini ve sonrasında da önümüzdeki hafta bize göre hangi iki senaryonun olası olduğunu paylaşacağız.

Sentiment grafiğine ideal platformundan “sentiment” kodu ile ulaşılabilir. Sentiment Algo Bilgilendirmeleri ise İnfo yatırım tarafından mail ve info trade uygulaması ile paylaşılmaktadır. Mobil uygulamamızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 • Sentiment 24 – 28 Mayıs kısa haftasına girerken; 21 Mayıs tarihini, 6.07 seviyesinde; yataya yakın bir seviyede kapatmıştı.
 • İki senaryomuzdan pozitif olan 7’li seviyelerin yukarı kırıldığı bir hareket öngörüyorken; negatif olan 5.20 desteğinin kırılması ihtimalini işlemekteydi.
 • Ortada sıkışmış bir görüntü olduğunu söylüyorduk ve kırılmanın yönünün sert olacağını belirtmiştik. Aslında bu bizim son iki haftadır da paylaştığımız senaryoydu.
 • Hafta başında 24 Mayıs’ta daha 3 .saatte 5.20 seviyesinin aşağı kırıldığını gördük.  Endeks tarafında ise etkisi 25 Mayıs’ta çok sert geri çekilme olarak görüldü. Bu anlamda Sentiment’in mükemmel öncü sinyal karakterini de bir kez daha görmüş olduk.

 • Bu hafta Pazartesi açılışı itibari ile 5.20’nin aşağı kırıldığını gördük. Daha önce değerlendirmelerimizde bu seviyenin çok kritik olduğunu ve aşağı kırılması durumunda sert bir salınım gelebileceğini belirtmiştik.
 • Bu sert aşağı salınımı 25 Mayıs Salı günü yaşadık. Birkaç saatte sırasıyla 4.50, 3.30, 2.40 ve 2.00 destekleri aşağı kırılarak sert bir geri çekilme yaşandı. Haftanın devamında 1.20 desteğinin tutunduğunu gördük ama 2.40 seviyesi üzerine çıkamadık.
 • Günlük Sentiment-Momentum tarafında kararsız bir görüntü oluştu. 2.00-2.40 hattının alt bandında bir kapanış gerçekleştirdik. 2.40 üzerine çıkmak pozitif hareket oluşması için öncelikli kriter. 2.00 hattının tutunamaması ise satış yoğunluğunun tekrar artmasına sebep olabilir.

 • Sentiment 21 Mayıs tarihini 6.07 seviyesinde kapatmıştı.
 • 24 Mayıs tarihinde Sentiment’te 5.20 seviyesi aşağı kırıldı ve günü 4.76 seviyesinde kapattık.
 • 25 Mayıs tarihinde Sentiment’te geri çekilme devam etti; önce 4.00 desteğine gelindi. Öğleden sonra başlayan sert hareketle ise 2.00 desteği altına kırıldığımızı gördük. Günü 1.69 seviyesinde kapattık.
 • 26 Mayıs’ta geri çekilme 1.20 desteğinde durdu ve bu seviyeden gelen tepki hareketi ile 27 Mayıs’ta 2.40 direncini test ettik.
 • Buradan tekrar bir geri çekilme gördük ve 1.20 desteğini bir kez daha test ettik; bu desteğin tekrar tutunması ile son gün başlayan yükseliş ile haftayı 2.00 direnci üzerinde kapatmayı başardık.

Bu haftanın en önemli olayı 5.20 desteğinin kırılması ve sonrasında başlayan sert geri çekilme oldu.

Aşağıda 1.20 desteğinin tutunması ; bir destek bulduğumuzu göstermesi açısından pozitif. Yine Günlük Sentiment Momentum tarafında son barımızın mavi olması da olumlu.

Olumsuz olan ise yüksek volatilite bölgesi olan 2.00-2.40 hattının içinde kalmamız. 2.40 yukarı net bir şekilde kırılmadıkça her an kırılganlık tekrar gelebilir. Bunu son aylarda Sentiment’i takip eden takipçilerimiz çok net olarak biliyorlar.

Günlük Sentiment – Momentum tarafında Salı günü sert bir kırmızı bar gördük. Sonrasında ise kararsız bir görüntü oluştu. Sıralı barlar oluşması (mavi ya da kırmızı) bu hafta takip edeceğimiz yön açısından önemli olacak.

Saatlik Sentiment açısından çok verimli çalışan bir haftayı geride bıraktık.

25 Mayıs açılış barı tam bir tepe görüntüsü çizdi ve sonrasında geri çekilme başladı. Bu geri çekilme 26 Mayıs 10:00 barına kadar sürdü ve bu bölgeden önce yatay sonra pozitif  döngü başladı.

Bu pozitif döngü 27 Mayıs 13:00 barına kadar sürdü. Sonrasında tekrar negatif döngü başladı. Bu yeni negatif döngünün dip noktasını 28 Mayıs 10:00 barında gördük. Ve Kapanışa kadar toparlanma devam etti. Kapanışta pozitif tarafta gerçekleşti. (Premium üyeler için)

Bu hafta da geçtiğimiz haftalara benzer bir şekilde öncü momentum barlarının (Aşağıdaki küçük daireler) etkin bir şekilde çalıştığını gördük. Döngüsel hareketleri yakalama fırsatlarını vermiş oldu. (Premium üyeler için)

Web.zephlex.com internet uygulamamızdan bu süreçleri takip etmek Premium üyelerimiz için olasıydı. Ama ücretsiz üyelerimizde mesajlarımızı, günlüklerimizi ve mesaj içeriklerini rahatlıkla takip edebildiler.

Web.zephlex.com üzerinden gelen mesajların pozitif, negatif ya da nötr olup olmadığını takip edebilme şansına (mesaj kutularının yanındaki renkler) sahipsiniz.

Önümüzdeki haftaya sentiment açısından çok zor ve sıkıntılı bir bölgede başlıyoruz.

2.00-2.40 hattı hem dip olabilme özelliği hem de en yüksek volatilite bölgesi olmasından dolayı hem risk hem de potansiyel içeren bir hat. Dolayısıyla ilk bakacağımız kriter 2.40 direnci üzerinde kalıp kalamayacağımız olacak bu hafta.

Destek olarak da geçen hafta dip seviyesi olan 1.20 seviyesini takip edeceğiz. Sentiment 2.00 altında kaldıkça aşağı salınım tehlikesi yüksek olacak. Ondan dolayı dikkatli olmamız gerekli.

Sentiment açısından bu hafta öncelikli izleyeceğimiz seviyeler 1.20, 2.00 ve 2.40 olacak

Aşağıda öncelikle 1.20 desteğini takip edeceğiz. Bu seviyenin altında son dip olması sebebiyle aşağı kırılması durumunda satış yoğunluğunun çok artabileceğini belirtelim.

Yukarıda ise özellikle 2.40 seviyesi üzerinde yukarı hareketlenme oluşması; alım yönünde yoğunlaşmayı çok güçlendirebilir.

İlk Senaryomuzda kapanışta başlayan olumlu görüntünün devam edeceğini öngörüyoruz. Buna göre 2.40 hattı hızlı geçilip, üst yakın dirençlerden birinden mesela 3.30 ya da 4.00 den bir 2.40 destek denemesi gelebilir.

Bu 2.40 denemesi sonrası, hattın tutunması ile 5.20’lere kadar çıkabilecek bir yukarı hareketin önü açılmış olur. 1.20 altı değerler bu senaryoyu geçersiz kılacaktır.

Bu aslında bir dip dönüş formasyonudur. Daha önceki dönemlerdeki dip dönüş formasyonları incelenebilir.

Bu tarz bir dip dönüşünün öncelikli hedefi kırılmanın başladığı seviye olacaktır. Ondan dolayı 5.20 ilk hedef bölgesi olur.

Pazartesi hem ay sonu hem vade sonu olduğu için biraz daha dikkatli takip edilmesi gereken bir gün olabilir.

Olumsuz Senaryomuz 2.00-2.40 hattı altında kaldığımız senaryodur. Bu senaryo da Haftanın başında 2.40 üzeri bir değeri test etsek dahi (2.80-3.30 arası bir değer geçici olarak görebiliriz), bu seviyelerde tutunma sağlanamayıp tekrar 2.40 altına gelinmesi durumu var.

Özellikle takip edilecek seviyemiz 1.20 olacaktır. Çünkü 1.20 seviyesi geçtiğimiz hafta 3 defa deneyip altına sarkmadığımız güçlü bir destek olarak çalışmıştır.

Bu senaryo ’ya en yakın örneği 15/04  tarihinde görmüştük. Açılışta Sentiment’te 2.52 görülmüş ama sonra sert bir geri çekilme yaşamıştık. Sentiment 0.5’li seviyeleri kadar çekilmişti.

Dolayısıyla açılış ve sonraki 2-3 saatlik bar bizim için yön konusunda belirleyici olacak. Bu konuda tek çekincemiz Pazartesi gününün hem vade sonu hem de ay sonu olması. Dolayısıyla karar vermek için hem Pazartesi hem de Salı’nın kritik olacağını düşünüyoruz.

Son olarak kimse geleceği bilemez, yapabileceğimiz tek şey elimizdeki veriler ile

 • geçmiş yaşanan örnekleri anlatmak
 • deneyimlerimizi paylaşmak
 • ve bunlardan sonuçlar çıkarmaktır.

Bambaşka 3. bir senaryo ve deneyim yaşarsak bu bizi ancak deneyim ve bilgi açısından zenginleştirecektir.

Sentiment Algo Mobil uygulamamızı indirerek ve İnfo yatırım Sentiment Algo bilgilendirme notlarını takip ederek, davranışsal analiz ile piyasa görüşünüze 3. bir boyut kazandırın.

Burada yazdıklarımız yatırım tavsiyesi içermemektedir. Genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Hepinize bol kazançlı, mutlu, neşeli ve sağlıklı bir hafta diliyoruz. Sentiment Algo’yu takip etmeye devam ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size özel paketlerimizi incelediniz mi?
This is default text for notification bar